Medya

‘‘30 YIL ÖNCE GAZETECİLİĞİN BİR AĞIRLIĞI VARDI”

Gazeteci Murat Dönmez gazetecilik mesleğinin ağırlığının günümüzde kalmadığını söyledi. Günümüz gazetecilik sektörünün ‘uzatmaların uzatmalarını oynuyoruz’ diye tanımlarken bunun sebebini ise özel televizyonlarla başlayan ve İnternet ile insan hayatına giren teknolojiyi sebep olarak gösterdi.

Dönmez, gazetecilik mesleğinin teknoloji ile beraber geri planda kalmasının sebeplerine ise şöyle dedi: ‘’ Örneğin vatandaş yolda da bir trafik kazası görüyor herkesin elinde de akıllı cep telefonları var, kazanın fotoğrafını çekiyor ve sosyal medyada da paylaşıyor. Kaza fotoğrafına birkaç kişiyi de etiketliyorlar ve sosyal medya hesabında da paylaşıyorlar. Sosyal medya hesabında bin tane de arkadaşı olduğunu da düşünecek olursak herkese ulaşıyor kaza haberi. Bu durumlarda akşam da televizyonlarda vermenizin bir anlamı kalmıyor kaldı ki; gazete de ertesi gün okunduğu için hiçbir şey ifade etmiyor. Bu yüzden de gazete satışları da ciddi anlamda düştü.’’

GAZETELERİN KAPATILMASI VE İŞTEN ÇIKARILMALAR

Dönmez, son zamanlarda kapatılan gazeteler ve gazetelerde ki işten çıkarılma bilançosunu açıkladı. 2018 yılında gazete de çalışan bine yakın gazetecinin işten çıkarıldığını söylerken bununla beraber Konya’da son bir buçuk ayda ekonomik şartlardan dolayı ‘3 yerel gazetenin kapatılarak 75 kişinin işten çıkarıldığını’ belirtti. Dönmez, gazetelerin kapatılması ve işten çıkarılmasını önlemek için gazetelerin ‘ilan gelirlerinin artmasının’ gerektiğini dile getirdi. Basın ilan gelirleri arttıkça gazete kalitesinin artacağını söyleyen Dönmez, kalifiyeli gazeteci için gazetede sınırlı rekabetin olması gerektiğini vurguladı.

2018’E GÖRE ULUSAL GAZETELERDE 1 YILDA 1 MİLYON TİRAJ KAYBI VAR

Dönmez, ulusal gazetelerde tiraj raporunda 21 gazete de 2018 yılında 3 milyon 100 olan satış rakamı, bu yıl 2 milyon 30 bine kadar düştüğünü açıkladı. Gazete tirajlarının düşmesinde okuyucu açısından ‘okuma alışkanlığının’ olmamasına işaret eden Dönmez, okuyucu kitlesini temel çözümünü eğitim sisteminden geçtiğini vurguladı. Dönmez, gazeteciliğe başladığı yıllarda okuyucuların gazete içeriği ile ilgili çeşitli şikayetlerde bulunduğunu söylerken günümüzde okuyucuların bu gibi toplumsal bilinçte olmadığını dile getirdi. Gazeteciliğin günümüz şartlarında doğru bir şekilde uygulanmadığına da dikkat çekerken ‘gazeteciliğin ticarete dönüştüğünü’ belirtti.

‘’NİTELİKLİ GAZETECİ İÇİN UYGUN ORTAM YOK’’

Dönmez, gazetecilik mesleğinin ticarileştiğini günümüz gazetecilik mesleğinin medya bakış açısını yorumlayamadığını ifade etti. Bunun nedenini ise nitelikli elemanın çalışma ortamını hayata geçirecek zeminin olmadığına işaret etti.  Günümüz gazete haber yazımında ciddi hataların olduğunu ileri süren Dönmez, gazetelerin haber yazım dilinde ‘sadelik ve anlaşılır olmaması’ ciddi bir sorun olduğuna işaret etti. Teknik ve rakamsal araçlar ile haber yazım dilini boğmamak gerektiğini vurgularken farklı olmak için yeni nesil türetilen kelimeleri gazetelerde kullanmanın yanlış olduğunu vurguladı. Haber yazım dilini okuyucu açısından son zamanlarda yeni jargon dilinde türediğini ve belirli kesim tarafından kabul görmediği için anlaşılamadığına dikkat çeken Dönmez, bu durum okuyucuyu gazeteden uzaklaştırır dedi.

‘’İLETİŞİM FAKÜLTERİNDE VERİLEN EĞİTİM YETERLİ DEĞİL’’

Dönmez, iletişim fakültelerinde verilen pratik eğitimin yetersiz olmasından şikayetçi olurken teorik eğitimin yanında pratik eğitiminin de olmazsa olmaz şart olduğunu vurguladı. Ulusal ve yerel gazetelerde olmanın avantaj ve dezavantajları olduğunu iddia eden Dönmez, öğrencilerin bulunduğu şehirde yerel gazetelerde çalışarak pratik eğitimi öğrenmesi gerekir dedi. Yerel gazeteleri ‘’yaşadığımız şehrin sesidir’’ diye adlandırırken yerel gazetelerin ‘bir bölgede etkinliği olması lazım’ diyerek yerel gazetenin önemine değindi. Yerel gazetelerin etkinliği için okuyucularında destek sağlaması gerektiğini vurgulayan Dönmez, yerel gazetelerin ‘kıymet görülmeyen bir değer’ olduğunu ifade etti.

Dönmez, gazete haberlerin televizyon haberlerine göre daha akılda kalıcı ve okundukça unutulmayan bir yayın organı olduğunun altını çizerken gazete ile televizyon arasında ki farkı ‘’söz uçar yazı kalır’’ diye tanımladı.

‘’YAZILI BASININ İNTERNET ORTAMINA TAŞINMASI ÇAĞA AYAK UYDURMAKTIR’’

Gazetelerin internet ortamında aynı şekilde yayınlanmasına ise teknoloji çağında gazetelerin internette okuyucu ile buluşması kaçınılmaz bir mecburiyet olduğunu söyledi. İnternet ortamında ki haberlerin yayınlanması basılı gazete maliyetini düşürse de internet üzerinden maliyet ücretlendirmesinin de gelebileceğini iddia etti. Dönmez, internet üzerinden yayınlanan haberlerin maliyet açısından avantaj sağlamasının da etkili olmadığını sözlerine ekledi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top