Yaşam

TÜRKİYE KİTAP OKUYOR MU?

Konu okuma kültürü olunca ‘okumayı alışkanlık haline getirenler’ ve ‘sadece okumaları söylendiği için zorla okuyanlar’ olarak ayrılabiliyor insanlar. Peki, Türk toplumu kitap okuyor mu?

Kitap okuma kültürü insanların kendi zamanlarını kitap okumalarıyla doldurması olarak tanımlanıyor.  Kitap, boş zamanda okunacak bir olay ve alışkanlık olarak tanımlanmazken kitap kültürü, insan ve gelecek nesiller yetiştiren bir olgu olarak vurgulanıyor.

Eski Türk tarihine bakıldığında, kâğıt ve kitabın göçebe hayattan dolayı Türklere geç gelmesiyle beraber yazı ve yerleşik hayatla tanışıldıktan sonra kitaplar Türk kültürüyle bağdaşlaştırılıyor. Bu süreçle beraber Tük kültüründe önemli isimler olan Farabi, İbn-i Sina veya Nizamülmülk gibi kişilerin yetişmesi başlandığı belirtiliyor.

Yer sınırı yok

Her zaman ve her yerde kitap okunması gerektiğini aktaran Kitapçı Can Ahmet Çelik, okunulan kitapların insanların kendileriyle ve ilgi alanlarıyla bağdaşması gerektiğinin bilgisini veriyor. Kitap okumada bir yer sınırlamasının olmadığı kaydedilirken, bireylerin yaşam alanlarının farklı yerlerinde 3 veya 4 farklı kitabın birlikte okunmasının kitap okuma alışkanlığı açısından önemi aktarılıyor.

Beyin okudukça genişler

Kitap okuyan insanların kelime haznesi güçlenirken, konuşma alışkanlığı da gelişiyor. Bununla beraber bilgi dağarcığı artıyor ve beynin içi doldukça genişliyor. Beynin içinin dolması ise kitap okuma sayesinde gerçekleşiyor.

Okuyan ve okumayan bireyler arasındaki farklar

Kitap okuyan ve okumayan bireyler arasındaki farklardan bahseden Kitapçı Çelik, “Bireylerin konuşmasından tutunda çocuklarını yetiştirmesine kadar, yaptığı işin zevk ve verimine varıncaya kadar, yolda yürüyüşüne ve insanları rahatsız etmemeye kadar her türlü alanda kitap okuyan ve okumayan birey arasındaki farklar ortaya koyulabilir” diye konuşurken hayatta uygulanabilecek bütün bilgilerin kitaplardan öğrenilebileceğine dikkat çekiyor.  

Dünya’da ortalarda

Türkiye’nin kitap okuma alışkanlığı açısından dünyada ortalarda olduğu dile getirilirken 2019 verilerine göre dünyada en çok kitap okuyan toplumun, Hintliler olduğu bilgisi veriliyor. Kitap okuma alışkanlığının artmasıyla insanların kendi ülkelerine de katkılarının artacağı ifade edilirken, ülke yöneticilerinin de kitap okumaya teşvik etmesi gerektiğinden bahsediliyor. Ayrıca teknolojiyi kullanarak da kitap okunulabileceği dile getirilirken okumanın bir sınırının olmadığı söyleniyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top